Bílá Třemešná (6 km)

Nejstarší historická zmínka o Bílé Třemešné pochází z 1. poloviny 13. století, kdy ji ve své závěti, spolu s jinými vesnicemi, odkazuje dvorský číšník Zbraslav Vchynic své manželce Domaslavě. Obec se nachází v klidném údolí Podkrkonošské pahorkatiny asi 7 km od Dvora Králové nad Labem. 

V letech 1626–1628 v obci našel své útočiště Jan Amos Komenský, který se při útěku z vlasti skrýval, spolu s dalšími pronásledovanými českými bratry, v bývalém zámečku. Zámeček byl v letech 1855–1866 rozbořen. Dnes je v jeho zahradě pomník J. A. Komenského od Ladislava Zívra a památník s expozicí o jeho životě a díle. Návštěvníci tu mohou najít různé dokumenty, fotografie či mapy pocházející z této doby. Zajímavostí je historický model bývalého zámku.

V obci je možno navštívit římsko-katolický kostel sv. Jakuba, založený koncem 16. století a renovovaný roku 1680 na náklady Jana Arnošta, hraběte ze Schaffgotsche. Byl vystavěn v románském slohu, dominantní je jeho mohutná čtyřhranná věž. Nad vchodem je umístěna kamenná deska se znakem Jana Arnošta a letopočtem 1691. Zajímavá je křtitelnice z 18. století a figurální náhrobek z roku 1578. Blízko kostela stojí stará farní budova v empírovém stylu.

Asi 1,5 km jižně od obce je ve svahu jeskyně zvaná Skrýše. V jeskyni se údajně skrýval i J. A. Komenský.

Čtyři kilometry severovýchodně je v údolí Labe situována přehrada Les Království.

Turistickou mapu oblasti naleznete zde.

Turistické trasy – červená, zelená
Cyklotrasy – červená 4139