Areál Žireč

Žireč 1, 544 04 Dvůr Králové nad Labem
Otevírací doba všech středisek Areálu Žireč 
Duben - Říjen Út - Ne 9:30 - 17:00

Areál Žireč se nachází na půli cesty mezi Dvorem Králové nad Labem a obcí Kuks. Je to místo, kde se v malebné zátočině řeky Labe snoubí barokní umění našich předků s možností odpočinku pro celou rodinu. Je to místo opravdových příběhů. Vaší návštěvou podpoříte nemocné roztroušenou sklerózou, o které jako jediné zařízení v Česku pečuje přilehlý Domov sv. Josefa.

Expozice historie cyklistiky

Vstupte do světa historických kol a velocipedů!

Nejstarší velocipedy nebo slavná kola z filmů? Bicykly první republiky, válečná i závodní kola, to vše na vás čeká v Expozici historie cyklistiky v Žirči, pouhé 4 km od barokního hospitalu Kuks. Jedná se o jedinou expozici svého druhu v tuzemsku. Umístěna je příznačně v Sýpce sv. Kryštofa – sv. Kryštof je odjakživa patronem všech cestujících. Sýpka byla dříve využívaná jako sklad obilí pro císařská vojska. Dokážete se udržet alespoň 2 minuty na trenažeru vysokého kola, nebo si půjčíte rikšu a vyrazíte na projížďku po parku? Tyto a řadu dalších možností  můžete v Žirči vyzkoušet. Expozice tematicky navazuje na Labskou cyklostezku, jejíž trasa prochází barokním areálem.

Café Damián a Bylinková zahrada Josefa Kamela

Přivonět si k různým druhům máty, ochutnat čerstvou dobromysl a pravý relax zakončit v Café Damián u sklenice osvěžujícího domácího sirupu – to vše je možné v rámci Bylinkové zahrady Josefa Kamela. A nejen to! Děti jistě ocení minizoo a pro dospělé se nabízí možnost pikniku v přilehlém parku. Ať už si pro Váš odpočinek vyberete secesní altánek, růžové loubí nebo stín liliovníku tulipánokvětého, jistě nebudete litovat.

Zvonový klavír v kostele sv. Anny

Barokní zvonový klavír Johanna Michala Rödera – že jste o takovém nástroji nikdy neslyšeli? Není divu! Jedná se o poslední dochovaný nástroj svého druhu na světě. Poslední podobný nástroj se stal válečnou ztrátou v Berlíně v roce 1942. Zvonkohra, jak se glockenklavieru lidově říká, se může na první pohled zdát zcela obyčejnou skříní. Tak jako u varhan po zmáčknutí klávesy hrají píšťaly, tak u zvonkohry zazní zvonky. Je to nástroj, kterým byla obveselována šlechta, konkrétně v případě této zvonkohry, hrabě František Antonín Špork. Vžijte se i vy alespoň na chvíli do role vrchnosti a zaposlouchejte se do tónů tohoto unikátního nástroje. Poslech můžete spojit s prohlídkou kostela sv. Anny, obdivovat vzácný mobiliář a také jediný jezuitský betlém v Čechách s postavami přes 1 m vysokými. 

Areál Žireč se nachází v mapovém portálu zde.