ZOO Dvůr Králové

Josef Vágner přenesl Afriku do srdce Evropy 

ZOO Dvůr Králové je jedna z nejznámějších a nejslavnějších zoologických zahrad nejen v České republice. Je vůbec největším chovatelem afrických zvířat v Evropě. Na 2000 zvířat přivezl z devíti výprav do Afriky právě Josef Vágner, ředitel královédvorské zoo v letech 1965–1983.

Začátky královédvorské zoo v sousedství Vlastivědného muzea

Královédvorská zoo měla původně podobu zookoutku u sídla tehdejšího Vlastivědného muzea – vily bývalého továrníka Neumanna ve Dvoře Králové nad Labem, obklopené krásnou zahradou. Aby se zvýšila atraktivnost muzea pro návštěvníky, zřídil se v zahradě u vily zookoutek, který se stal základem dnešní zoo. Právě rok 1946, kdy se v tomto zookoutku v podomácku vyrobených klecích zabydlela zatím evropská zvířata, je považován za rok vzniku královédvorské zoo. Letos je to právě 70 let a už jen porovnání tehdy 6,5ha zookoutku s dnešní zoo je důvodem k oslavám tohoto výročí.

Ze zookoutku vzniklo nejen africké safari, ale také unikátní galerie

Neumannova vila se po vystěhování vlastivědného i textilního muzea změnila částečně na ředitelství zoo, ale kulturní funkce ji zůstala až dodnes. Jen místo původně zamýšleného textilního muzea, které se sem v roce 1972 mělo vrátit, vznikla unikátní galerie. Josef Vágner, ředitel královédvorské zoo v letech 1965–1983, se totiž tenkrát rozhodl, že v prostorách vily vybuduje galerii obrazů znázorňujících vývoj života na Zemi. A pro tento záměr získal malíře Zdeňka Buriana, který stačil nakonec nakreslit 20 z plánovaných 34 velkých pláten dávno vyhynulých zvířat. Naštěstí se po malířově smrti podařilo zakoupit celou řadu jeho starších děl, takže expozice slavnostně otevřená 17. června 1983 obsahovala 59 olejomaleb. ZOO Dvůr Králové dnes vlastní sbírku 147 Burianových obrazů, která byla v roce 1998 prohlášena za kulturní památku.

Josef Vágner přenesl Afriku do srdce Evropy

Josef Vágner, ředitel královédvorské zoo v letech 1965–1983, začal v druhé polovině 20. století převážet africká zvířata do středu Evropy, do tehdejší zahrady bývalého továrníka Neumanna ve Dvoře Králové nad Labem, ačkoliv zde zdaleka nebyly podmínky jako v Africe. Josef Vágner si přesto v královédvorském „Údolíčku” vytvořil středoevropské safari a zvířata si sám v Africe odchytával (2000 kusů na 9 výpravách). Dosáhl svého snu: dnes se můžete autem projet po Africkém safari Josefa Vágnera v ZOO Dvůr Králové stejně jako v Africe. Budete obklopeni buvoly, pakoni, stády antilop, vodušek či zeber. I lvi vám budou v jedinečném lvím safari přecházet přes cestu nebo ležet u auta. Máme Afriku v centru Evropy.

Další příběhy kraje romantických šílenců:

Městské muzeum nepotřebuje zimu, aby mělo Vánoce

Václav Hanka nepotřeboval pravdu, aby pozvedl národ

Jaroslav Valečka nepotřeboval kopec, aby postavil hrad

F. A. Špork nepotřeboval léčivý pramen, aby vybudoval světové lázně


Více o Regionální turistické hře Královédvorsko