Geocaching

Geocaching logo

Co je Geocaching?

Celosvětově rozšířený fenomén geocaching (česky geokešing) je možno vnímat jako hru, která souvisí se sportem a turistikou. Jde o hledání skrytých objektů (pokladů, schránek) zvaných cache, o kterých jsou známy pouze jejich geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické GPS navigace. Geocaching je skvělou motivací, když chce někdo ukázat zajímavé místo, na které by se ostatní normálně nepodívali. Jako lákadlo použije poklad, který schová v jeho okolí, GPS souřadnice ukryté schránky spolu s doplňujícími informacemi (tzv. listingem) zapíše na internet a pak už jen čeká, kdo schránku objeví.

Kolik schránek je v našem okolí?

V našem městě a jeho okolí je schováno asi 30 schránek (tzv. keší). Během jejich hledání se zábavnou formou dozvíte něco o historii města, seznámíte se s jeho okolím a dalšími zajímavostmi.

Jak taková keš vypadá? 

Asi nejběžnější schránkou je plastová krabička (obvykle nádoba do mikrovlnky), a to proto, že svůj obsah dobře chrání před vodou, hmyzem a dalšími nežádoucími vlivy. Nejsou však výjimkou mikrokeše o velikosti baterky do hodinek.

Co schránky ukrývají?

Obsahem keše bývá tužka, logbook (notýsek, kam se zapíše ten, kdo poklad najde, a když chce, zanechá zprávu o tom, co při hledání zažil), různé předměty, z nichž si některé výměnou za stejně hodnotné můžete vzít, jiné smíte pouze přemístit do další keše – jeden typ takového předmětu se nazývá travelbug (cestující brouk) a jeho cílem je putovat z keše do keše, třeba za účelem procestovat celý svět, a vaším úkolem je mu v tom pomoct. Pro náhodné objevitele je pak schránka vybavena vícejazyčným popisem toho, o čem geocaching je, s vysvětlením, že ponechání neporušené schránky na místě nálezu potěší spoustu jiných lidí.

Jaké jsou obvyklé úkryty, kde lze keše nalézt?

Keše naleznete jak v přírodě, tak v městech. V přírodě například ve vykotlaných pařezech, ve městě pak v různých výklencích.

Komu je geokešing určen?

Geokešingu se může věnovat úplně kdokoli, kdo je ochotný přijmout stanovená pravidla. Určitě zaujme ty, kteří by si chtěli zpestřit své výlety nejen do přírody, chtěli se něco zajímavého dozvědět, poznat nová místa, lidi a zažít dobrodružství. Geocacher musí také alespoň základně ovládat techniku, se kterou se pracuje, což je internet a GPS navigace. Na některé keše však GPS není nutně potřeba. Geokešingu se věnují jak teenageři, tak dospělí i starší lidé. Výjimkou nejsou ani vozíčkáři, běžností jsou rodiny s kočárkem.

Jak poznat obtížnost keše?

Na internetu je u každé keše připojený tzv. listing, což jsou někdy i vícejazyčné pokyny, informace o okolnostech spojených s danou keší – tzn. profil terénu, ve kterém se schránka nalézá, její dostupnost, přibližný čas potřebný pro její zdolání, velikost schránky a samozřejmě souřadnice. U každé keše je udána její obtížnost – terén s obtížností 1 znamená nejlehčí, tedy, že se ke keši mohou dostat úplně všichni, jak vozíčkáři, tak maminky s kočárky. Takové informace mohou být uvedeny v textové i grafické podobě – pomocí ikonek.

Další informace najdete pod odkazy:
24.6.2015 17:09:27 | déchiffré 10772x | Jiří Třísko
 

CENTRE D’INFORMATION MUNICIPAL
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
náměstí T. G. Masaryka 2
544 17 Dvůr Králové nad Labem

tél.: +420 499 321 742
tél.: +420 730 182 895
info@mudk.cz

Heures d’ouverture:
Lu–Ve: 8:00–17:00
Sa: 8:00–15:00
Di: 9:00–13:00


load