Areál Žireč

BAŽ   letecká

Žireč 1, 544 04 Dvůr Králové nad Labem
Otevírací doba všech středisek Areálu Žireč 
Duben - Říjen Út - Ne 9:30 - 17:00

Areál Žireč se nachází na půli cesty mezi Dvorem Králové nad Labem a obcí Kuks. Je to místo, kde se v malebné zátočině řeky Labe snoubí barokní umění našich předků s možností odpočinku pro celou rodinu. Je to místo opravdových příběhů. Vaší návštěvou podpoříte nemocné roztroušenou sklerózou, o které jako jediné zařízení v Česku pečuje přilehlý Domov sv. Josefa.

Expozice historie cyklistiky

Vstupte do světa historických kol a velocipedů!

Nejstarší velocipedy nebo slavná kola z filmů? Bicykly první republiky, válečná i závodní kola, to vše na vás čeká v Expozici historie cyklistiky v Žirči, pouhé 4 km od barokního hospitalu Kuks. Jedná se o jedinou expozici svého druhu v tuzemsku. Umístěna je příznačně v Sýpce sv. Kryštofa – sv. Kryštof je odjakživa patronem všech cestujících. Sýpka byla dříve využívaná jako sklad obilí pro císařská vojska. Dokážete se udržet alespoň 2 minuty na trenažeru vysokého kola, nebo si půjčíte rikšu a vyrazíte na projížďku po parku? Tyto a řadu dalších možností  můžete v Žirči vyzkoušet. Expozice tematicky navazuje na Labskou cyklostezku, jejíž trasa prochází barokním areálem.

Café Damián a Bylinková zahrada Josefa Kamela

Přivonět si k různým druhům máty, ochutnat čerstvou dobromysl a pravý relax zakončit v Café Damián u sklenice osvěžujícího domácího sirupu – to vše je možné v rámci Bylinkové zahrady Josefa Kamela. A nejen to! Děti jistě ocení minizoo a pro dospělé se nabízí možnost pikniku v přilehlém parku. Ať už si pro Váš odpočinek vyberete secesní altánek, růžové loubí nebo stín liliovníku tulipánokvětého, jistě nebudete litovat.

Zvonový klavír v kostele sv. Anny

Barokní zvonový klavír Johanna Michala Rödera – že jste o takovém nástroji nikdy neslyšeli? Není divu! Jedná se o poslední dochovaný nástroj svého druhu na světě. Poslední podobný nástroj se stal válečnou ztrátou v Berlíně v roce 1942. Zvonkohra, jak se glockenklavieru lidově říká, se může na první pohled zdát zcela obyčejnou skříní. Tak jako u varhan po zmáčknutí klávesy hrají píšťaly, tak u zvonkohry zazní zvonky. Je to nástroj, kterým byla obveselována šlechta, konkrétně v případě této zvonkohry, hrabě František Antonín Špork. Vžijte se i vy alespoň na chvíli do role vrchnosti a zaposlouchejte se do tónů tohoto unikátního nástroje. Poslech můžete spojit s prohlídkou kostela sv. Anny, obdivovat vzácný mobiliář a také jediný jezuitský betlém v Čechách s postavami přes 1 m vysokými. 

Areál Žireč se nachází v mapovém portálu zde.

Barokní areál Žireč

Expozice cyklistiky

Expozice cyklistiky

 
Expozice cyklistiky

Expozice cyklistiky

 
Expozice cyklistiky

Expozice cyklistiky

 
Expozice cyklistiky

Expozice cyklistiky

 
Bylinková zahrada

Bylinková zahrada

 
Zámecký park

Zámecký park

 
Žireč

Žireč

 
Zvonový klavír

Zvonový klavír

 
 
9.4.2018 14:33:51 | přečteno 6731x | sadkova.sarka
 

MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

Švehlova ul. 400
544 17 Dvůr Králové nad Labem

tel.: +420 499 318 287
tel.: +420 730 182 895
info@mudk.cz

Otevírací doba:
červen-září                                                                      říjen-květen
pondělí–pátek 8:00–17:00                                               pondělí–pátek 8:00–17:00
sobota 8:00–15:00 (polední pauza 12:00–12:30)            sobota 9:00–13:00
neděle 9:00–13:00

load