Žireč je součástí města Dvůr Králové nad Labem. Na místě nynějšího zámku stávala renesanční tvrz z roku 1581. V polovině 17. století byla předána jezuitům, kteří zde začali budovat svou rezidenci. Současně s tím byla ves povýšena na město. Jezuitské městečko bylo doplněno řadou plastik, z nichž některé jsou dílem Braunova spolupracovníka, místního rodáka, Jiřího Pacáka.
V historicky zajímavé obci můžete navštívit areál Domova sv. Josefa s přilehlým parkem. Areál Domova sv. Josefa se skládá z několika částí: ze samotného Domova sv. Josefa, Bylinkové zahrady Josefa Kamela, parku, kostelu sv. Anny a sociálního podniku u sv. Anny.
K pravidelným akcím, které se pořádají každý rok v zámeckém parku a okolí patří: Svatoanenské zahradní slavnosti a výstava drobného zvířectva. Svatoanenské zahradní slavnosti se konají v sobotu před nebo po svátku sv. Anny v červenci, výstava drobného zvířectva, kterou pořádá ZO ČSCH Žireč, pak koncem srpna.
Je určený nejen pro nemocné roztroušenou sklerózou mozkomíšní, ale i pro rehabilitační pobyty pacientů po operacích nebo mozkových či srdečních příhodách. Na budově Domova sv. Josefa v jeho jihozápadním rohu je umístěn alianční znak – lev s kruhem v tlamě.
Pokud jste vášnivými cykloturisty, můžete svá kola bez obav zaparkovat na nádvoří Domova sv. Josefa a absolvovat procházku po celém areálu, který je všem volně přístupný. Máte-li pejska na vodítku, je ve venkovních prostorách též vítán. Po domluvě vás po zařízení velmi rády provedou pracovnice PR.
V Domově sv. Josefa je otevřeno malé infocentrum, kde nakoupíte "Domovské" turistické známky, pohlednice a odznáčky, výrobky z keramické a šicí dílny a produkty z bylinkové zahrady, drobné upomínkové předměty, knížky a další. V Bufetu Domova sv. Josefa se můžete občerstvit např. kávou, čajem nebo bylinkovým sirupem, dát si nanuka či jiné drobné mlsání.
Součástí areálu je bezbariérová Bylinková zahrada Josefa Kamela, kde je možno zakoupit především bylinky, ale i pokojové rostliny, trvalky a v neposlední řadě ovocné keře. Z bylinek se připravují likéry a sirupy, které si také můžete koupit. Kdo nejde za nákupem, může posedět nebo si odpočinout ve stínu stromů v bylinkové zahradě.
K obnovení bylinkové zahrady, která byla v těchto místech již v době působení jezuitů v 18. století, došlo z důvodů návaznosti na historické objekty areálu. Otevřena byla 14. června 2013 a svou kompozicí se opírá o pěstování bylin a jiných užitkových rostlin v minulosti. Pojmenována byla jako Bylinková zahrádka Josefa Kamela (Georgius Josephus Camel), který byl význačným jezuitským misionářem a botanikem. Byla vybudována jako připomínka rajské zahrady a zároveň přináší užitek a poskytuje pacientům Domova sv. Josefa odpočinek a prostor pro duševní regeneraci sil.
Kompozice zahrady je založena v pravidelném historickém obrazci, s použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevěné fošny, pískové cesty, mulčování záhonů se provádí slámou nebo štěrkem. Mimo tematických bylinkových záhonů (záhon šalvěje, yzopu, máty, tymiánu, biblický záhon) se opakují smíšené záhony s kvetoucími léčivými trvalkami (třapatka, měsíček, pelyněk atd.). Rozloha zahrqady je zhruba 1 000 metrů čtverečných, navazuje na historické zahradní stavby z 19. století (oranžérie, skleníky, pařeniště) a sousedí s přírodně krajinářským parkem rovněž z 19. století. V parku je možno vidět zrekonstruovaný secesní altán s růžovým loubím a vzrostlými vzácnými stromy.
Pokud máte zájem, můžete si zde zakoupit základní sortiment bylinek jako je máta, meduňka, bazalka, tymián, dobromysl, saturejka atd., ale také byliny cizokrajné jako např. rozmarýn, kalisie, pupečník, brahmy, rýmovník, svatolina, aloe, aztécké sladidlo a další. Poradí vám zde také jak udržovat zeleň, připraví návrhy jedlých a přírodě blízkých zahrad nebo zajistí dušičkovou a vánoční vazbu na objednávku.
Historie kostela sv. Anny sahá do 17. století, kdy ho nechali postavit jezuité. Jedná se o barokní stavbu, pouze kazatelna je rokoková. V kostele a kapli sv. Josefa, která ho spojuje s Domovem sv. Josefa, je sedm oltářů. Na kůru je umístěn světový unikát – barokní zvonkohra z r. 1732, mezi znalci vysoce ceněna. Jejím autorem je varhanář Johan Michal Röder. Zvonkohra je nově zrekonstruovaná a její zvuk můžete slyšet například při zahájení Svatoanenských slavností, adventních koncertech nebo Noci kostelů. Varhany, nacházející se též na kůru, jsou v současné době v rekonstrukci. Jedná se o nástroj z roku 1829 a jsou jedním z největších dochovaných nástrojů regionální varhanářské dílny J.A.Bartha. K mobiliáři kostela a kaple dále patří např. obrazy čtrnácti zastavení Křížové cesty, kazatelna z období rokoka, procesní kříž či socha Immaculaty – nyní zapůjčena mimo kostel.
Kostel je v turistické sezóně volně přístupný ve stejném čase, jako je otevřeno infocentrum, po domluvě i s průvodkyní. Stejně tak lze domluvit i prohlídku kostelní věže.
Na prostranství před Domovem najdete sluneční hodiny, před kostelem sochu sv. Jana Nepomuckého, na terase za kostelem památný kámen na počest usmíření jezuitů s hrabětem Šporkem, v parku krásný secesní altánek či loubí – v létě zářící nádhernými barvami růží. Za parkem u Labe je dnes bohužel již nefunkční studánka, kam chodili obyvatelé Žirče pro vodu.
MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
Švehlova ul. 400
544 17 Dvůr Králové nad Labem
tel.: +420 499 318 287
tel.: +420 730 182 895
info@mudk.cz
Otevírací doba:
červen-září říjen-květen
pondělí–pátek 8:00–17:00 pondělí–pátek 8:00–17:00
sobota 8:00–15:00 (polední pauza 12:00–12:30) sobota 9:00–13:00
neděle 9:00–13:00