Základní informace

Dvůr Králové nad Labem

Starobylé věnné město českých královen, Dvůr Králové nad Labem, se rozprostírá v malebném údolí horního toku řeky Labe. Město přímo vybízí ke strávení aktivně-odpočinkové dovolené. Čeká na vás objevování překrásné přírody, řada uměleckých památek, sportovní i kulturní vyžití, a to v jakémkoliv ročním období. 

Ve městě je několik možností ubytování, většinou v docházkové vzdálenosti prakticky kamkoliv. To zaručuje snadnou dostupnost historických, kulturních i sportovních atraktivit v centru města, tak i možnost návštěvy zdejších restaurací, kaváren a cukráren.

Procházku městem spojte s výšlapem na věž kostela sv. Jana Křtitele. Ano, správně. Zrovna tady Václav Hanka našel Rukopis královédvorský. Prý nejstarší česky psaný text se 14 písněmi ze 13. století, který zahýbal českými dějinami. Máte rádi rozhled? Jistě se vám bude líbit úžasná vyhlídka na město a jeho okolí.

Chcete okusit Vánoce v létě? I to výlet do Dvora Králové nad Labem nabízí. Nesmíte tedy vynechat návštěvu městského muzea, kde budete mít možnost zhlédnout stálou expozici vánočních ozdob. Zjistíte, jak se výroba ozdob vyvíjela, projdete si celý cyklus od foukání a smáčení, přes zdobení a záponkování až po balení do krabic. Vše zažijete hravou formou, interaktivní výstava zabaví nejen vás, ale i vaše děti. Kromě toho se v muzeu můžete také vydat po stopách minulosti našeho města a seznámit se nejen s nejvýznamnějšími událostmi dob dávno zapomenutých, ale také s historií tradice textilního průmyslu na Královédvorsku.

Zasloužený odpočinek, klid a atmosféru 30. let minulého století najdete na dvorském Tyršově koupališti, které se pyšní dvěma velkými bazény a dětským brouzdalištěm. Vaše děti budou určitě nadšené, až uvidí dětské hřiště, hřiště na volejbal a plážový volejbal, basketbal, nohejbal, stolní tenis či minigolf přímo v areálu koupaliště. Stín vám poskytnou vzrostlé stromy i posezení v restauraci s širokou nabídkou jídla a pití. Celý den vám uteče jako voda, nudit se tu rozhodně nebudete.

Chcete si užít perfektní den mezí africkými zvířaty, projet se vlastním vozem nebo v upraveném safaribusu jedinečným Africkým safari mezi volně vypuštěnými zebrami, antilopami nebo buvoly a ptáky, navštívit expozici jedovatých hadů černého kontinentu nebo se vyřádit s dětmi v lanovém parku? Zastavte se v ZOO Dvůr Králové, v zahradě s více než šedesátiletou historií, která patří k nejvýznamnějším chovatelům afrických zvířat ve světě. V letošní letní sezoně se návštěvníci mohou těšit ještě na další unikát – Lví safari, které se otevře během července. Pro ty, co chtějí zažít jedinečné prázdniny, nabízí zoo ubytování v Safari hotelu nebo Safari kempu, které jsou součástí rozsáhlého areálu zahrady. Na gastronomické zážitky se těšte v Restauraci U Lemura.

Cyklotrasa, kam se podívám! To by mohl být slogan vystihující Dvůr Králové nad Labem. Město a jeho okolí jsou doslova protkané cyklotrasami, které přímo vybízejí k výletům na kole. Vydejte se proti proudu řeky Labe, kde najdete patrně nejkrásnější přehradu v Čechách a národní kulturní památku, Les Království. Je obklopena malebnými lesy a představuje příjemné místo k relaxaci, ale i poznání. Odtud je to už jen kousek na nejvyšší místní vrcholek Zvičina. Krkonoše budete mít jako na dlani a sledování západu slunce bude skutečnou tečkou za příjemně stráveným dnem.

Na opačném konci Dvora Králové nad Labem, v městské části Žireč, je situováno dopravní letiště s možností vyhlídkových letů nad městem a jeho okolím. Stejným směrem dále najdete Křížovou cestu 21. století s názvem "Příběh utrpení a nadějí člověka", Braunův Betlém či revitalizovaný barokní Hospital Kuks – perlu vrcholného baroka z přelomu 17. a 18. století.

I v zimě vám má Dvůr Králové nad Labem co nabídnout. Když výletní cesty zapadají sněhem, můžete vyrazit na běžkách do bílé stopy nebo si užít sjezdové lyžování.


5.6.2015 9:09:38 | přečteno 8650x | Bc. Jan Skalický, MSc.
 

MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

Švehlova ul. 400
544 17 Dvůr Králové nad Labem

tel.: +420 499 318 287
tel.: +420 730 182 895
info@mudk.cz

Otevírací doba:
červen-září                                                                      říjen-květen
pondělí–pátek 8:00–17:00                                               pondělí–pátek 8:00–17:00
sobota 8:00–15:00 (polední pauza 12:00–12:30)            sobota 9:00–13:00
neděle 9:00–13:00

load